TV3 | Vilja Kiisleri nipid noortele meediahakatistele

Vilja on särtsakas keskealine naine, kes on püsinud ajakirjanduses üle 20 aasta, mis on võrreldes paljude teiste ajakirjanikega väga pikk staaž. Vilja arutleb, mida peaksid tähele panema ajakirjandusse suundudes; mis toimub kaamera taguses maailmas; ning mida arvab Vilja oma pikaajalise kogemusega erinevatest teemadest.

 

Mis aitab teil stressiga toime tulla — ajakirjanduses ju stressi jagub? Kas näiteks mediteerid või tegeled vaimsete praktikatega? Mida oled enda jaoks avastanud?

Hobidega tegelemine ja ennast töökeskkonnast välja lülitumine on peamine. Tegelen tantsimise, talisupluse ja Hatha joogaga (C.P. – kehaliste harjutuste süsteem, mille eesmärk on korrastada inimese keha ja psüühika toimimist) juba üle 16 aasta. Mul on olnud elus perioodid, kus ma tegelen joogaga rohkem, kuid hetkel teen oma joogaharjutusi kaks kuni neli korda nädalas. 

Hoian silma peal ka kultuuril — loen teemadest, mis ei puutu ajakirjandusega kokku. Näiteks populaarteaduslikke või ilukirjanduslikke teosed. Mulle meeldib ka vaadata filme ning kuna ma töötan kodus, siis aitab mind ka iga päev väljas jalutamine. Füüsiline liigutamine on pööraselt oluline.

Mis te teete kui ei suuda keskenduda hetkel kui peaksite keskenduma?

Ma ennetan seda, et seda ei juhtuks. Näiteks käin enne keskendumist ujumas või jooksmas. Kuigi jooksmisega on hetkel kehvasti (muheleb), kuna ilmad on kehvad.

Meil on olemas selgeltnägijad, kes annavad inimestele infot peamiselt läbi sotsiaalmeedia. Mis te sellest arvate ja kas te jälgite selgeltnägijaid?

Loen tihtilugu selgeltnägijate kohta käivate uudiste pealkirju, kuid uudiste sisusse ei süvene ja otsuseid nende järgi ei tee. Vahel loen horoskoope, aga nendes olev jutt läheb kiiresti meelest ära. Teen seda meelelahutus eesmärgil, aga seda, et inimesi on ainult 12 tüüpi (toim – 12 tähtkuju) maa peal, siis seda ma ei usu. Kas peaks sellised uudised ära keelama, siis seda ma ei arva. Mina ei ole lihtsalt selliste uudiste ja meelelahutuse sihtgrupp.

Mis on ajakirjandus toimetuste erinevused? Sa oled olnud Postimehes ja Eesti päevalehes. Mis erinevused on silma hakanud? 

Sarnasusi on tundub rohkem kui erinevusi.

Eesti päevaleht on kindlasti vabam ja liberaalsem võrreldes Postimehega. Postimehes on ajakirjanikud ja toimetajad, kelle maailma vaated ühtivad omaniku omadega. Samas paistab Postimees hetkel silma julgeoleku teemadega.

Mida oled intervjuu käigus teinud kui saad aru, et poliitik valetab sulle?

Mulle ei ole valetanud mitte ainult poliitikud, vaid ka ametnikud. See on vastik tunne. Hiljaaegu oli juhtum kus üks tähtis isik, kellega mul olid ka head tööalased suhted valetas mulle, et paljastada kellegi teise valet, et enda jama varjule jätta. Tundsin ennast väga ebamugavalt. Kuid ma ei viinud meediasse tema valet, vaid tõin tema mustatud inimese vale välja kuna, see oli suurem ja huvitab avalikust rohkem.

Mis on teie töös teie lemmik momendid ja mis meeldib kõige vähem?

Lemmikud hetked on kindlasti need kui inimene avaldab intervjuus rohkem kui oleksin osanud oodata. Ehk avatus on alati supertore. Kõige vähem meeldivad momendid, kus saatekülaline on inimene kellelt on raske vastuseid kätte saada. Ehk sel juhul pean korduvalt sama asja küsima, sest inimene keerutab ja ei vasta antud küsimusele. 

Too välja mõni viga, mida alguses kaamera ees tegid, kuid nüüd oled sellest õppinud

(Naerab) Neid vigu oli palju. Vahetevahel siiani on küsimuse esitamine läinud nässu ja see on solvanud esinejat. Sellistel puhkudel olen vabandanud.

Täpselt üks aasta ja üks päev tagasi ilmus Delfis teie intervjuu Jaanus Karilaiuga. Sinu küsimused panid Karilaiu korralikult nihelema. Kuidas sa ise suudad rahulikuks ja kaalutlevaks jääda kui vestluspartner on ilmselgelt närviline ja vahel ka pahane?

Mida närvilisem ja mida rohkem on intervjueeritav endast väljas seda parem. Minu ülesanne ongi tuua inimeste tõelised paled välja. 

Vilja soovitus noortele kes tahavad liituda ajakirjandus toimetusega.

Mine tööle koos sõbra/sõpradega. Nii on sul kindel seljatagune ning sinu arvamust ei tallata jalge alla nii lihtsalt. Sa ei saa loota toimetusele, et nemad sind aitavad, peab ise sõbrunema. 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga