23. jaanuar, kohvipaus, kaks Keskerakonna liiget, Rando Jaaksoo ja Kristofer Oja, seisavad meediaruumis. Nad ei ole seal niisama – nad on otsustanud fraktsioonist välja astuda. Mis sündmused viisid Keskerakonna lagunemiseni ja kas erakond suutis keerulisest olukorrast õhtu lõpuks välja tulla? Lugege edasi Eesti Ekspressi eksklusiivist.
Asi sai alguse ideed otsimisest. Nimelt hääletas Keskerakond eelnõude ideid otsides ükshaaval välja mittesobivad teemad. Sellega kaasnes ka tihe arutelu. Pärastlõunaks oli jäänud järele kaks eelnõuvaarianti, mille pooldajate vahel tekkis Keskerakonna fraktsioonis kaks vastandlikku leeri. Esimene toetas proportsionaalsete trahvide eelnõud. Teise leeri jaoks oli prioriteediks iibe parandamine, mille nimel soovisid nad toetada lapsi saavaid üliõpilasi.
Päeva jooksul toimunud diskussioonid olid tulised – mõlema leeri toetajad proovisid veenda erakonda enda idee paremuses. Kuid kõik polnud nii lihtne! Nimelt tundus osadele saadikutele, et arutelu ei olnud õiglane. Proportsionaalsete trahvide eelnõu pooldajatele tundus, et nende vastaspool ei võta nende argumente kuulda. Lisaks kurtsid nad üleoleva käitumise üle. Viimane hetk oli tulemas! Lõplik hääletus oli kohe-kohe ukse ees! Siis juhtuski loo alguses manitud intsident. Kaks proportsionaalsete trahvide ideede pooldajat, Rando ja Kristofer, otsustasid teada anda, et nad lahkuvad fraktsioonist.
Kuid kõik ei lõppenud seal! Täna võime öelda, et meile teadaolevalt kuuluvad need saadikud endiselt Keskerakonna fraktsiooni. Lõppkokkuvõttes võitis arusaam, et ilma erakonnata ei kõnealused saadikud homme Riigikogus midagi ära ei tee! Olgu öeldud, et fraktsiooni lõpphääletusel võitis iibe parandamise eelnõu. Kas Keskerakond on tõesti suutnud saada üle sisevõitlusest või on tegu ajutise vaherahuga? Seda saab teada ainult Riigikogu hääletuselt.
Autor: Mihkel Maadla