Viimastel aastatel on kuumaks teemaks olnud kanepi legaliseerimine. Ka tänavusel Noorte Riigikogu eelnõude koostamistel vesteldi nendel ainetel, osalisteks nii Reformierakond kui ka Keskerakond. Samas on tekkinud fraktsiooni siseselt ka vastumeelsusi, kus mõned noorpoliitikud totaalselt muudatuste vastu on. “Valime eelnõu, mis on moraalselt õige, inimesed ei saa lihtsalt vastu hääletada,” sõnas Reformierakonna liige Simone Nairis. “Mis on siis moraalne?,” mõtiskleb NRK simulatsiooni Delfi ajakirjanik Pipi Õun.
Seda probleemi lahendades seisame silmitsi rohkemate probeemidega kui ainult kanep. Jutuks tulevad ka kõik muud mõjuained ning nendele seatud piirid. Alkohol, tubakatooted ja ka ravikanep (nt CBD) on legaliseeritud, kuid enamus pole veel täpselt mõistnud, miks THC suuremas pildis keelatud on ning mis põhjustel ollakse seadustamise vastu.
Aine legaliseerimisega saaks riik seda maksustada, selle puhtust kontrollida ning kasutamist jälgida. Samas kardetakse, et kanepi tarvitamine saab samamoodi normiks nagu alkoholi pruukimine. Kuid kas see juba nii ei ole? Erinevate institutsioonide uuringud, kaasa arvatud Tervise Arengu Instituut, on näidanud, et kanepi kasutus Eestis on laialdaselt levinud, sealhulgas ka noorte seas. Arvamusi kuulates ollakse pigem legaliseerimise poolt. Kas siis personaalsetel põhjustel või Eesti heaolu pärast muretsedes. Arvan, et “õiget” otsust on sellises olukorras väga keeruline teha, sest tagajärgi pole võimalik ennustada.
Autor: Pipi Õun.
Mmmm, väga mōnus💨💨