ERR | Riigikogu istungi lõunapausil võtsid ilmet uued liidud

Reformierakond on teatavasti endiselt vähemuses. Isegi koos Isamaa toetusega jääb kokku 44-st häälest siiski enamuse saavutamiseks väheks. Nüüd loodab erakond veenda simulatsiooniürituse teisi osalejaid jääma erapooletuks, et kõrgharidust tasuliseks muutev eelnõu ikkagi vastu võetaks.

Lõunapausil võis värskes õhus näha Reformierakonna esimeest Martin Ottast ja EKRE fraktsiooni liiget Eino Rantaneni sõbralikult vestlemas. Levima hakkasid kuuldused uuest koalitsioonist. Toimetusel on ka usaldusväärseid andmeid, et EKREl on võimekus otsustada Reformierakonna hääletamisviisi üle. Ilmselgelt on mingisugune liit sõlmitud.

Senine koalitsioonipartner Isamaa Carolyn Jacqueline Raba kinnitusel võimalikust uuest koalitsioonist teadlik pole, samuti pole nad ise sõlminud uusi liite vaid loodavad üksikute saadikute südametunnistusele. 

Toimetustele antud vihje kohaselt on võti olukorra mõistmiseks peidetud kaitsekõnedesse. Reformierakond kaitses kõnega nii sotside kui Keskerakonna eelnõusid. Kas siin ongi meie vastus?

Juba eilsest on teada Reformierakonna ja Keskerakonna vaheline „sõprusleping“, mille kohaselt hääletab Reformierakond täies mahus Keskerakonna eelnõu poolt, Keskerakond aga jääb Reformierakonna eelnõu hääletusel erapooletuks. Seni on Reformierakond enda osa andnud – Keskerakonna eelnõu sai neilt pea täieliku toetuse, üksnes kaks saadikut jäid erapooletuks. 

Ometi on eelnõu vastuvõtmiseks vaja riigikogu töökorra kohaselt poolthäälteenamust – enamus kõikidest kohalolevatest saadikutest peab olema poolt. Seega, kui Reformierakond soovib enda eelnõu siiski läbi suruda, tuleb leida midagi kindlamat, kui üksnes lubadused erapooletuks jääda. Kas EKRE hääled teevadki kõrghariduse tasuliseks?

Head lugejad, oleme tänulikud kõigi vihjete eest, mis võiksid olukorda selgitada! 

 

Autorid: Ellen Roper ja Karmen Laud.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga