ÄRIPÄEV | Mis on hea avaliku esinemise valem?

25. jaanuaril pidas praegune Meta Advisory vanemkonsultant Elo Ellermaa loengu hea avaliku esinemise kohta.

Elo Ellermaa on 2021- 2023 aastatel töötanud Eleringis kommunikatsiooni- ja projektijuhina ning 2010- 2021 aastatel saatejuhi, toimetajana. Loeng oli jagatud kolmeks suuremaks plokiks: sõnum, intervjuu ja kõne.

Struktuur

Igal heal kõnel on sissejuhatus (ehk miks ja mida räägin): kohe alguses huvi tekitamine on ülejäänud kõne osas kriitiline. Teemaarenduses on standartne kolm põhisõnumit. Tuleb keskenduda ühele suuremale sõnumile, teised toetavad. Kokkuvõtvas osas tuleb pakkuda lahendust ja call to action (miski, mis paneb kuulaja päriselt midagi ära tegema)

Sõnum

Hea sõnumi esimeseks osaks on luua konteksti. Esiteks: tuleb tunda oma publikut. Oluline on teada kellega räägite, tema tausta (kust ta tuleb, mis teda puudutavad probleemid on jne). Räägi mitte endale, vaid publikule.

Midagi muutes peaks rääkima, miks sa tahad midagi muuta, mitte mida sa muuta soovid. Näiteks selgitada, miks on vajalik õpetajatele parema palga andmine. Teades põhjuseid ja tagajärgi suudab kuulaja ise parema otsuseni jõuda.

Alati tuleb pakkuda probleemile lahendust või aidata parema lahenduse otsimisele kaasa. Ära lihtsalt räägi – tõenda või näita ja lase faktidel enda eest rääkida. Paku kvantiteedi asemel kvaliteeti. Lühem ja sisurikkam mõte on tihti huvitavam.

Kehahoiak

Jää rahulikuks igas olukorras. Kriitilise küsimuse korral tuleb ikkagi diplomaatiliseks jääda. Räägi intervjueerijaga enne ja pärast. Nii tekib intervjuu jaoks parem õhkkond kui mõlemad pooled jutuotsa kätte on saanud.

Hoia tähelepanu!

Ole sina ise (tee nalja kui oskad, tsitaadid). Endas mitte kindel olemine ei müü sõnumit hästi. Lihtsam on parem ja korda sonumit mitu korda.

Autor: Jakob Saar

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga